Skóra naczyniowa i reaktywna
Cera naczyniowa, wrażliwa to jedne z trudniejszych problemów w gabinecie kosmetologicznym. Stanowią spore wyzwanie i wymagają ogromnej współpracy pomiędzy kosmetologiem, a pacjentem, a także sumienności w wykonywaniu zabiegów, stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz pilnowaniu zaleceń pozabiegowych. Celem terapii kosmetologicznej jest ograniczenie wpływu czynników zapalnych, regeneracja i odbudowa naskórka, prewencja przed pojawieniem się trądziku różowatego. Aby terapia cery naczynkowej była kompleksowa, musi nastąpić redukcja czynników wywołujących powstawanie rumienia, czyli wyeliminowanie przyczyn reaktywności i suchości do minimum. Takie zasady należy stosować przez całe życie, ponieważ problemu tego nie da się całkowicie wyeliminować i wraz z pobudzeniem czynników zapalnych może powracać.
Cera naczynkowa i reaktywna – jak ją rozpoznać?
Skóra naczynkowa charakteryzuje się rumieniem i teleangiektazjami, czyli rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które umiejscowione są w centrum twarzy. Najczęściej jest to skóra cienka, o miejscowym stanie zapalnym i skłonności do podrażnień oraz zaczerwienienia. Często objawia się także uczuciem swędzenia, rozgrzania i pieczenia. Cera naczyniowa jest nadreaktywna, cienka i delikatna, zazwyczaj też sucha i ściągnięta, ale nie jest to regułą – zdarza się, że z problemem rozszerzonych naczynek borykają się również osoby, których gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum. Skóra naczynkowa jest szczególnie podatna na wystąpienie rumienia, jednak może dotyczyć on wszystkich typów cery. Dlaczego skóra się czerwieni? Najczęściej odpowiedzialna jest nadreaktywność naczynek w skórze oraz zaburzenia krążenia krwi. Zarumieniona skóra może towarzyszyć różnym stanom chorobowym, takim jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik różowaty. W tym przypadku zaczerwienienie rozwija się na skutek zapalenia rozszerzonych naczyń krwionośnych na powierzchni skory i z reguły bardzo ciężko się go pozbyć.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania skóry naczyniowej?
Rozszerzaniu i pękaniu naczyń sprzyja działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Oddziałują one bezpośrednio na poziomie naczyń krwionośnych, powodując wystąpienie zmian rumieniowych i teleangiektazji widocznych na powierzchni skóry. Do czynników przyczyniających się do rozwoju skóry naczynkowej należą:
- skłonności genetyczne;
- uszkodzenia mechaniczne skóry;
- stan zdrowia;
- promieniowanie UV, opalanie, solarium;
- sauna oraz gorące kąpiele;
- skrajnie wysoka lub niska temperatura, zmiany temperatur;
- niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca, choroby tarczycy, choroby jelit, niewydolność wątroby, nadciśnienie tętnicze;
- czynniki farmakologiczne – niektóre leki, np. środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy;
- brak równowagi hormonalnej;
- sposób odżywiania bogaty w produkty zawierające lub wyzwalające histaminę (np. pomidory, produkty peklowane, kiszonki, sery i wędliny długo dojrzewające, wędzone, cytrusy, czekolada, truskawki; kapsaicynę (papryczka chili); siarczany, azotyny, produkty przetworzone; potrawy i napoje ostre, gorące;
- picie alkoholu;
- palenie papierosów;
- czynniki emocjonalne i stres;
- niewłaściwa pielęgnacja lub brak pielęgnacji skóry;
Skóra rumieniowa – jaką dietę wybrać?
Codzienny jadłospis powinien pokrywać całkowicie zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały. Dieta osób z cerą nadreaktywną musi być bogata w witaminy C i E, które skutecznie wzmacniają naczynia włosowate i zapobiegają dalszym uszkodzeniom. Poza wspomnianymi składnikami menu powinno obfitować w minerały: miedź, selen, cynk. Wskazane jest spożywanie świeżych, surowych warzyw oraz owoców, zwłaszcza tych zawierających dużo flawonoidów i antyoksydantów. Są to związki występujące w żółtych i zielonych warzywach, cebuli i czosnku. Ponadto osoby dotknięte tym problemem powinny komponować swoje posiłki tak, by unikać potraw bardzo ostrych i gorących, które niekorzystnie wpływają na naczynka. Ważne, aby pamiętać o witaminie K, która odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jej doskonałym źródłem jest rzeżucha, kapusta pekińska, sałata, brukselka, kalafior. Zaleca się także ograniczenie produktów zawierających lub wyzwalających histaminę, do których zalicza się m.in. pomidory, produkty peklowane, kiszonki, sery i wędliny długo dojrzewające, wędzone, cytrusy, czekolada, truskawki, strączki, awokado, sos sojowy, czerwone mięso, niektóre ryby, owoce morza.
Skóra reaktywna – jak ją ukoić? Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Skóra wrażliwa wymaga delikatnego traktowania. Aby załagodzić stan zapalny, rumień lub zaczerwienienie należy włączyć do codziennej pielęgnacji produkty do tego przeznaczone. Takie preparaty nie mogą mieć w swoim składzie substancji, które powodują podrażnienie skóry. Należy też unikać peelingów mechanicznych oraz produktów złuszczających, ponieważ są zbyt mocne.
Jak w takim razie zadbać o skórę nadreaktywną?
Przygotowaliśmy produkty, które dostępne są w naszej klinice.
- Oczyszczanie: Nawet podczas oczyszczenia wymaga nawilżenia i przywrócenia odpowiedniej równowagi. W tym celu proponujemy rozmarynową piankę oczyszczającą Medik8 Gentle Cleanse
- Tonizacja: Kolejnym etapem w pielęgnacji jest tonizacja. Tonik załagodzi podrażnienia, przywróci pH skóry i przygotuje dalszej części pielęgnacyjnej. Do tego etapu proponujemy Tonik Nanili zawierający biologicznie czynną wodę z owoców zielonej mandarynki, dzięki czemu rewitalizuje i nawilża cerę.
- Serum: To skoncentrowany preparat o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Stosowany regularnie daje szybkie i spektakularne efekty, może być stosowany zarówno na dzień jak i na noc. Doskonałym serum wyciszającym zmiany rumieniowe są Medik8 Calmwise serum oraz Nanili Troxe serum.
- Krem na dzień: Krem do codziennej pielęgnacji powinien być bogaty w antyoksydanty i substancje przeciwzapalne. Naszą propozycją jest krem Medik8 C-Tetra cream lub Mediderma rewitalizująca emulsja z witaminą C.
- Krem ochronny z filtrem: To obowiązkowy punkt codziennej pielęgnacji porannej, gdyż promieniowanie słoneczne i zbyt duża temperatura może doprowadzić do popękania naczyń lub do powstania trwałego rumienia. W zależności od potrzeb proponujemy kremy z filtrem SPF50 Mediderma – żelowy lub koloryzujący, który zastąpi podkład.
- Krem na noc: Może być bogatszy w składniki odbudowujące barierę hydrolipidową, aby nie pobudzić reaktywności skóry. Przede wszystkim jego głównym działaniem powinno być nawilżanie, ochrona i łagodzenie stanów zapalnych. Medik8 Advanced night restore to intensywnie regenerujący krem zawierający odżywcze składniki aktywne – ceramidy.
- Peeling: W tym przypadku idealnie sprawdzi się delikatny peeling, dzięki czemu można ją oczyścić, pobudzić krążenie krwi i jednocześnie wzmocnić naczynka. Do pielęgnacji skóry naczynkowej polecamy nawilżający peeling enzymatyczny Nanili Hydro Enzyme Peel, który stosowany regularnie rozjaśni, wyrówna koloryt i znacząco podniesie poziom nawilżenia skóry.
- Maska: To doskonałe rozwiązanie, aby złagodzić stany zapalne, natychmiastowo rozjaśnić i zregenerować. Szczególnie polecamy maskę Dives z witaminą C.
Substancje aktywne przy cerze płytko unaczynionej – czego szukać w kosmetykach?
Arnika górska, rutyna, troksyrutyna, wyciąg z kasztanowca, miłorząb japoński, oczar wirginijski, krzem, kwas azelainowy, witamina C i E, alantoina, aloes, d-pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy, róża muszkatołowa, NNKT, skwalen.
Jakie zabiegi dla cery naczynkowej?
Celami terapii skóry jest podtrzymanie i wzmocnienie działania pielęgnacji domowej. Zabiegi powinny opierać się na działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym, uszczelniającym naczynia, a także regenerującym i nawilżającym. W wielu przypadkach bardzo pomocne jest także skorzystanie z zabiegu laserowego zamykania naczynek. Jest to nieinwazyjny zabieg, polegający na koagulacji lub natychmiastowym obkurczeniu ścian naczynia krwionośnego pod wpływem intensywnych impulsów świetlnych. Leczenie przebiega łagodnie i nie wymaga rekonwalescencji w warunkach domowych.
Inne zabiegi, które warto włączyć do terapii, to:
- Mezoterapia igłowa
- Mediderma Ferulac z witaminą C
- Nanili Acne Ili Peel
- Nanili Arginin Ili-Peel
- Zabieg regenerująco-nawilżający z olejem z róży muszkatołowej i wiesiołka
W naszej Klinice zabiegi zawsze dobierane są indywidualnie do aktualnych potrzeb skóry. Można to skonsultować podczas konsultacji kosmetologicznej wraz z analizą skóry 3D, która wyraźnie pokazuje poziom zaawansowania problemu, przez co możliwe jest dokładne określenie obszaru zabiegowego. Podczas konsultacji kosmetolog odpowie na wszelkie pytania, a także pomoże dobrać pielęgnację do problemów skóry.