Masaż głowy i karku jako alternatywa dla tabletki przeciwbólowej
Jakie są przyczyny napięciowego bólu karku i głowy?
Głównym podłożem występowania bólu głowy i karku jest wzmożone napięcie mięśniowe – szczególnie mięśni karku oraz barków. Ból może wynikać również z nadmiernego wyprostowania kręgosłupa w odcinku szyjnym np. podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności. Co więcej na występowanie bólu karku promieniującego do głowy, wpływa także niewłaściwa pozycja ciała, prowadząca do przeciążeń mięśni – zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Przyczyną bólu karku i głowy może być również nieustający stres, ponieważ skutkuje nadmiernym i długotrwałym napięciem oraz skurczem mięśni, wyzwalanym poprzez pobudzenie układu nerwowego co w konsekwencji prowadzi do wydzielania adrenaliny. Dlatego tak istotna jest eliminacja stresu z życia codziennego i nauka panowania nad nim.
Na co pomaga masaż głowy i karku?
Przede wszystkim jednym z pierwszych efektów, który można zauważyć jest poprawa kondycji włosów oraz stanu skóry głowy. Takie codzienne zabiegi polegające na masowaniu głowy sprawiają, że włosy stają się mocniejsze i gęstsze, a skalp jest lepiej ukrwiony i dotleniony. Taki efekt można uzyskać tylko i wyłącznie wykonując masaże systematycznie i prawidłowo. Podczas masażu usuwane są martwe, zniszczone włosy, które tylko utrudniają wydostanie się nowych włosów z cebulki włosowej. Następnie w ich miejscu rosną nowe zdrowe kosmyki. Tym rodzajem masażu będą zainteresowane osoby zmagające się z łysieniem. Natomiast jeżeli problem z utratą włosów nasila się lub efekty masażu nie są zadowalające, warto skonsultować się z lekarzem aby ustalić przyczynę nadmiernego wypadania włosów, a następnie omówić leczenie.
Masaż głowy działa także bardzo odprężająco, wyciszająco na układ nerwowy, wprawia osobę masowaną w dobry nastrój. Zabieg ten często likwiduje zmęczenie, stres oraz apatię. Masaż w napięciowych bólach głowy może przynieść ulgę w trakcie napadu bólu, a stosowany regularnie w wielu przypadkach zmniejsza częstotliwość ataków i nasilenie bólu. W przypadku tego rodzaju dolegliwości skuteczną metodą leczenia jest masaż zawierający techniki takie jak: terapia punktów spustowych, masaż tkanek głębokich, masaż mięśniowo-powięziowy, uwalnianie pozycyjne oraz terapia czaszkowo-krzyżowa. Jednocześnie niezbędne jest wykorzystanie technik relaksacyjnych, a czasami nawet podjęcie psychoterapii przez pacjenta. Okazuje się, że masaż stanowi doskonałą i alternatywę dla tabletki przeciwbólowej. Taki masaż obejmuje przede wszystkim skronie, głowę i kark, a dolegliwości powinny zmniejszyć się lub totalnie ustąpić. Odczucia bólowe są bowiem często wywołane nadmiernymi emocjami, nerwowością, przepracowaniem oraz przemęczeniem.
Niepodważalnie ważne jest również zadbanie o właściwy wzorzec oddechowy. Spokojny i łagodny oddech, nie tylko redukuje odczuwanie stresu, ale dodatkowo przywraca harmonię w działaniu autonomicznego układu nerwowego. Aby utrzymać efekty zabiegów konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które mają na celu zmianę nawyków posturalnych, rozciągnięcie lub wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych. Takie wielokierunkowe podejście na pewno przyniesie efekty i pomoże zapomnieć o złym samopoczuciu.
Masaż pleców, ramion i głowy – dla kogo?
Masaż ten świetnie sprawdza się u osób, które zmagają się z napięciowym bólem głowy. Za pomocą różnych technik masażu specjalista jest w stanie zlikwidować przyczynę dolegliwości, dzięki czemu efekt będzie długotrwały. Masaż poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza napięcie mięśni, co wpływa na uwolnienie się od dolegliwości bólowych. Masaż górnych partii ciała, polecany jest osobom cierpiącym na przewlekłe bóle głowy, ramion, szyi, pleców, jak i szyjnego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo jest doskonałym pomysłem na relaks oraz rozluźnienie mięśni dla osób zapracowanych, narażonych na stres, prowadzących siedzący tryb życia, bądź spędzających dużo czasu w jednej pozycji, dlatego doskonale sprawdzi się jako prezent.
Jakie są przeciwwskazania?
Masaż skóry głowy wykonuje się opuszkami palców, dzięki czemu jest to bezpieczny i delikatny zabieg. Jednak jak do każdego zabiegu istnieją przeciwwskazania. Zabiegu tego nie można wykonać gdy występują zmiany na skórze głowy takie jak: podrażnienia, stany zapalne, wypryski, świąd, pieczenie oraz uszkodzenia mechaniczne. W takiej sytuacji najlepiej odczekać aż skóra głowy będzie wygojona i wtedy skorzystać z usług masażu. Natomiast gdy stan skóry głowy budzi pewne wątpliwości najlepiej skonsultować to z dermatologiem lub trychologiem. Kolejnymi przeciwwskazaniem jest zła kondycja włosów lub nadmierne ich wypadanie bez znanej przyczyny. Ponadto masażu nie można przeprowadzić u osób, które mają poważne problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa np. dyskopatie, a także mają nieokreślone bóle i zawroty głowy, które mogą powodować utratę przytomności. Do ważnych przeciwwskazań dotyczących układu krwionośnego, należy także: niewyrównane nadciśnienie tętnicze, hemofilia, jak i zmiany takie tak tętniak mózgu. W razie niepokojących objawów najlepiej przeanalizować stan swojego zdrowia z lekarzem, który oceni możliwość skorzystania z usługi.
Masaż głowy i karku – jak przebiega?
Masaż ten obejmuje najczęściej okolice owłosionej skóry głowy, potylicy, różnych części twarzy: szczególnie czoła, skroni jak i również masaż karku i szyi. Na początku terapeuta natłuszcza miejsce zabiegowe delikatnie masując, następnie zaczyna techniki relaksacyjne, aby znieść nadmierne napięcie w okolicach głowy, karku i obręczy barkowej. Specjalista do tego zabiegu wykorzystuje olejki lub masełka wzmacniające skórę skalpu i włosy. Aby działanie takiego masażu na organizm było widoczne, powinno korzystać się z niego regularnie – najlepiej 2-3 razy w tygodniu lub przy mniejszych dolegliwościach raz w tygodniu.
W naszej Klinice relaksacyjny masaż głowy i karku trwa około 45 minut i jego cena zaczyna się od 69 zł.