Skip links

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską to zabieg modelujący sylwetkę, a także niezwykle relaksujący.
Bańki chińskie są odmianą baniek próżniowych i zbudowane są z gumy, używa się ich w masażu leczniczym oraz relaksacyjnym. Bańki akupunkturowe są szklane i stosuje się je w procesie leczenia. Metoda ta wywodzi się z medycyny ludowej, gdzie bańki używało się przede wszystkim do leczenia przeziębienia oraz grypy.

Jak zabieg bańką chińską wpływa na ciało?

Szczególną zaletą masażu bańką chińską, która jest odczuwalna od razu po zabiegu to m.in. rozluźnienie napiętych mięśni, dzięki czemu można uzyskać działanie przeciwbólowe. Zauważyć można również zaczerwienienie skóry związane z jej przekrwieniem oraz przyśpieszeniem krążenia krwi. Dzięki takiemu działaniu dochodzi do lepszego odżywienia tkanek podskórnych, zmniejszenia obrzęków oraz ujędrnienia skóry i poprawienia jej elastyczności. Wiąże się to również z regulacją przemiany materii, co niweluje cellulit i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Czym jest cellulit i jak nad nim pracować?

Cellulit to jedna z najczęściej występujących lipodystrofii (zaburzenie polegające na zaniku lub upośledzeniu budowy tkanki tłuszczowej). Charakteryzuje się nieregularnymi zgrubieniami, wyglądem przypominającymi skórkę pomarańczową. Zmiany te najczęściej pojawiają się w okolicy bioder, pośladków, brzucha oraz ramion – czyli w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa gromadzi się w większej ilości. Ze względu na różnice w budowie histopatologicznej tkanki tłuszczowej kobiet i mężczyzn, problem ten występuje znacznie częściej u kobiet i jest bardziej nasilony. Co więcej występuje również u szczupłych osób, dlatego nie można łączyć tego terminu tylko z nadwagą.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

  • Twardy – inaczej nazywany wodnym, pojawia się głównie u kobiet, których masa ciała w ostatnim czasie nie uległa zmianie.
  • Miękki – tłuszczowy, spotykany u osób mało aktywnych fizycznie, które straciły na wadze.

Pierwszy typ jest cały czas tak samo widoczny niezależnie od pozycji ciała, dodatkowo często pojawiają się rozstępy. Drugi rodzaj obejmuje większą powierzchnię, gdzie tkanka podskórna jest wyraźnie pofałdowana oraz obrzmiała. Jego przyczyną jest wiotkość tkanki mięśniowej – czyli jej słabe napięcie. Podstawą tworzenia się tego typu cellulitu mogą być zaburzenia w mikrokrążeniu, czy też przyjmowanie leków odwadniających. Cellulit tłuszczowy często stanowi przeobrażenie z cellulitu wodnego.

Reasumując wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy tworzenia się cellulitu:

  • nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej z obrzękiem tkanki podskórnej,
  • niekorzystne zmiany w mikrokrążeniu tkankowym,
  • odmienna struktura anatomiczna tkanek uzależniona od płci.

Antycellulitowy masaż bańką chińską

Masaż bańką świetnie sprawdza się w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Celullit – inaczej skórka pomarańczowa, to defekt tkanki tłuszczowej polegający na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry w okolicy ud, bioder, kolan, pośladków i ramion, guzkami oraz zgrubieniami. Masaż gumową bańką lub silikonową w połączeniu z użyciem odpowiedniego preparatu ujędrniającego do masażu, daje świetny efekt już w kilka tygodni. W tym wypadku masaż bańką stymuluje tkankę podskórną, porusza zastoje limfatyczne działając na zasadzie drenażu limfatycznego, a także pobudza układ krwionośny powodując lepsze ukrwienie, co skutkuje lepszym odżywieniem tkanek i ujędrnieniem. Dlatego bardzo duże znaczenie w likwidacji pomarańczowej skórki ma odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Dla kogo jest masaż bańką chińską?

Zastosowanie baniek chińskich można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to działanie fizjoterapeutyczne, stosowane na bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa, nerwobóle, problemy stawowe oraz słabe krążenie krwi. Masaż ten sprawdzi się u osób zestresowanych, zmęczonych, które posiadają różne dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia mięśni. Masaż ten pomaga w redukcji bólu mięśniowego, ale także wprowadza w stan odprężenia organizmu. Natomiast zastosowanie baniek w kosmetologii manifestuje się przede wszystkim redukcją cellulitu, modelowaniem sylwetki wpływającym na redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie rozstępów. Na ten rodzaj masażu bardzo często decydują się osoby zmagające się z problemem cellulitu oraz z obrzękiem limfatycznym.

Kiedy nie powinno się korzystać z masażu bańkami chińskimi?

Ta technika masażu ma wiele korzyści, jednak nie zawsze będzie mogła być zastosowana. Masaż ten należy wykluczyć w sytuacji gdy w miejscu zabiegowym znajdują się żylaki, a także gdy jest skłonność do pękania naczynek, pojawiania się siniaków związanych z zaburzeniem krzepliwości krwi. Przeciwwskazaniem są również choroby nowotworowe, gruźlica, padaczka, stwardnienie rozsiane (w rzucie choroby), a także choroby serca i nadciśnienie tętnicze. Masażu nie wykonuje się w czasie miesiączki, podwyższonej temperatury ciała – gorączki, w okresie ciąży oraz u osób starszych po ukończeniu 80 roku życia. Nie można wykonać masażu na skórze, której ciągłość została przerwana, ma zmiany w postaci stanu zapalnego czy posiada cechy cery naczyniowej. W wyniku pojawienia się obrzęku niewiadomego pochodzenia oraz w wysiękowym zapaleniu stawów, również odmawia się wykonania zabiegu.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Masaż bańką chińską nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, gdyż towarzyszą mu często odczucia bólowe. Podczas zabiegu skóra mocno się czerwieni, a nawet na kilka dni po masażu mogą pojawić się na niej delikatne krwiaki. Masaż jest szczególnie odczuwalny w okolicy wewnętrznej strony ud, wynika to z budowy skóry w tym miejscu, ponieważ jest ona bardzo delikatna. Jednak do odczuć podczas zabiegu można się przyzwyczaić, gdyż nasza skóra stopniowo adaptuje się, przez co z każdym kolejnym zabiegiem zmniejsza bodźce bólowe.

Jak długo i jak często wykonywać zabieg?

Masaż bańką chińską może trwać 15 minut, 30 minut, a nawet 45 minut. Czas wykonania zabiegu zależny jest od problemu z jakim zmaga się pacjent oraz partii ciała. Aby efekty masażu bańką chińską były jak najlepsze, zaleca się całą serię zabiegową od 10 do 12 zabiegów, z częstotliwością wykonywania co około 2-3 dni. Masaż można wykonywać również profilaktycznie raz w tygodniu.

Jaka jest cena masażu?

Cena masażu zależy od okolicy, na której ma zostać wykonany zabieg. W Naszej klinice cena waha się od 39 zł do 119 zł.